Złośliwe oprogramowanie

Terminem złośliwe oprogramowanie (ang. malware) określa się oprogramowanie, które zostało stworzone z intencją szkodzenia lub działań niezgodnych z oczekiwaniami użytkownika. Złośliwe oprogramowanie może m.in. niszczyć pliki, szyfrować dysk z żądaniem okupu, wykradać dane osobowe, przesyłać nasze dane do logowania (np. poprzez śledzenie, które klawisze są przyciskane na klawiaturze; można również śledzić położenie myszki i kliknięcia), może też automatycznie infekować kolejne pliki w komputerze a nawet może spowodować, że atakujący przejmie całkowicie kontrolę nad naszym komputerem i komputer ten będzie potem bez naszej wiedzy uczestniczył w kolejnych atakach.  


Złośliwe oprogramowanie może zostać zainstalowane automatycznie na przykład po otwarciu zainfekowanego (specjalnie spreparowanego) programu, po kliknięciu z link w przesłany w e-mailu, po zainstalowaniu zainfekowanego programu ściągniętego przez sieć z niepewnego źródła. 


Do podstawowych zasad chroniących komputer (ale też telefon, tablet) należy zainstalowanie odpowiedniego programu chroniącego, tzw. antywirusa, najlepiej z dodatkową funkcją zapory sieciowej. Antywirus analizuje uruchamiane i instalowane programy w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, natomiast zapora sieciowa (ang. firewall) jest czymś w rodzaju bramy strażniczej, która chroni komputer przed atakami z sieci komputerowej (z Internetu).   


Temat złośliwego oprogramowania jest bardzo obszerny. W Internecie można znaleźć wiele opisów różnych rodzajów takiego oprogramowania oraz sposobów jego działania. Zwięzły opis prezentuje m.in firma Google. Większość z zaleceń z niżej przedstawionej strony została już omówiona w niniejszym poradniku. Wskazówki Google, opisujące jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem: https://support.google.com/google-ads/answer/2375413?hl=pl


Stosunkowo dokładny opis różnych typów złośliwego oprogramowania można znaleźć tu: https://pl.malwarebytes.com/malware/ 


Poprzednia strona